Mart 2012

Banka kredilerine bahar geldi !

2011 yılının son çeyreği ihtiyaç kredileri için beklenenden kötü geçti. Kredi maliyetlerindeki artışlar beklentileri aşan artan oranlarda arttı. Euro bölgesindeki belirsizlikler çok fazla olmasa da para piyasalarında kuşku yarattı. Azalan kredi hacmini özellikle yılbaşı kredi kampanyaları tekrar artırdı.

Yeni yıl ile birlikte iç piyasada güven hızla artmaya başladı. AB bankalarının yaşadığı sıkıntılara rağmen Türk bankaları büyümelerini sürdürdü ve tüketicilerine verdiği güveni artırdı. Buna bağlı olarak iç piyasada ihtiyaç kredilerine olan talep artmaya başladı. Talebi gören bankalar bundan faydalanmak adına yeni kampanyalarla rekabete girişti. Ardı ardına çıkan yeni kampanyalar müşterilerin kredilere olan ilgisini daha da artırdı. Sevgililer günü dolayısıyla bu ilgi şubat ayında da arttı. Kullanılan kredi miktarı ocak ve şubat aylarında artarak devam etti.

Devamını Oku

Vadesiz hesaplardan ” hesap işletim ücreti ” almakda yasalara aykırıymış !

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, bankaların tüketicinin mevduat hesaplarından hukuka aykırı bir uygulama ile “hesap işletim ücreti” aldığını ifade ederek, buna karşın bazı bankaların tüketicinin yasal hakkı olan vadesiz mevduatına faiz uygulamadığını vurguladı.Yılmaz, bankaların tüketicilerin her bin TL’ye kadar vadesiz hesabına 25 TL’ye varan faiz işletmek zorunda olduğunu belirtti.

Devamını Oku

Katılım bankalarının 2011 yılı karı !

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz’ün yazılı açıklamasında, katılım bankalarının 31 Aralık 2011 tarihli faaliyet sonuçlarına yer verildi.Buna göre, toplanan fonlar yüzde 18 artarak 39,8 milyar liraya yükselirken, toplanan fonlar içindeki Türk Lirası fonların payı yüzde 60, yabancı para fonların payı yüzde 40 oldu.

 

Devamını Oku

Avrupa bankaları arasında dev birleşme !

CaixaBank ve Banca Civica yönetim kurulları dün yaptıkları toplantıda birleşme kararı aldı.Caixabank’dan yapılan açıklamada, birleşme kararıyla Caixabank’ın toplam varlıklarının 342 milyar avro, mevduatlarının 179 milyar avro ve kredilerinin 231 milyar avro olacağı belirtildi.

Devamını Oku

Düğün salonuna gitmeden ATM’ye uğrayın; hediyelik gram altınlar sizi bekliyor !

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankanın altın kullanımına yönelik yeni bir uygulama başlatacağını belirterek, “Pilot uygulaması başlatılan ATM’lerden düğün salonlarının yakınlarında ve benzeri yerlerde gram altın da verebilecek bir yapılanma gündemde” dedi.Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankanın altın kullanımına yönelik yeni bir uygulama başlatacağını belirterek, “Pilot uygulaması başlatılan ATM’lerden düğün salonlarının yakınlarında ve benzeri yerlerde gram altın da verebilecek bir yapılanma gündemde” dedi.

Devamını Oku

Bankalar kredi kartı aidatlarından vaz geçmemek için müşterilerine akıl almaz oyunlar oynuyor !

Bankalar ve tüketiciler arasındaki “kredi kartı aidatı” kavgası bir başka boyut kazandı. Bazı bankalar, kesilen aidatı talep eden tüketiciden son bir yıllık kredi kartı ekstrelerini istedi. “Bir yıllık ekstre dökümünüz yoksa aidatı alamazsınız” yanıtıyla karşılaşan tüketiciler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) hem yazılı hem de sözlü şikâyette bulundu. BDDK’ya gelen şikâyetlerde kredi kartı başı çekmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Basit bir yöntemle kredi kartı aidatı ödemekten kurtulun !

Bankalar ile kredi kartı kullananlar arasında aidat tartışması tüm hızı ile sürerken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin’den oldukça ilginç ilginç bir ‘tavsiye’ geldi. Bilgin, “Kredi kartı sözleşmesine el yazınızla ‘aidatı ödemeyeceğim’ yazın ve ödemeyin” dedi.Peki ama yıllardır çözülemeyen bu sorun nasıl çözüme kavuşacak.Finans Derneği’nin Ankara’daki yemeğinde konuşan Bilgin, bankaların yargı kararlarına rağmen almaya devam ettiği kredi kartı aidatları hakkında şunları söyledi:

Devamını Oku

Altın fiyatları 1 ayda % 7 değer kaybetti !

 Uluslararası piyasalarda altın ons fiyatı 1632,40 dolar ile son iki ayın en düşük seviyesini gördü.2011 yılını 1.564,50 dolardan kapatan altın, yılbaşından bu yana yüzde 4.55 prim yaparken, aylık bazda ise yüzde 7.03 oranında değer kaybetti.Bu yıl altın en yüksek 1790,79 dolara kadar çıkarken en düşük olarak 1563,15 seviyesini gördü.

 

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI