Şubat 2012

HSBC bank’ın Türkiye grubuna Moody’s ten şok !

Moody’s HSBC’nin Türkiye’deki birimini indirim için izlemeye aldı. Moody’s tarafından bugün yapılan açıklamada HSBC Bank Türkiye’nin Baa1 seviyesindeki global yerel para cinsinden mevduat miktarını incelemeye aldı.

Moody’s tarafından bugün yapılan açıklamada HSBC Bank Türkiye’nin Baa1 seviyesindeki global yerel para cinsinden mevduat notunun ve Aa2.tr seviyesindeki uzun vadeli ulusal ölçek notunun muhtemel bir indirim için izlemeye alındığı ifade edildi.

Devamını Oku

BDDK’ya kredi kartı şikayeti yağıyor !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gelen şikayetler üzerine yaptığı açıklamalar ile bankalara “ayar” çekmeye devam ediyor.BDDK son olarak bankaları, “Masraf, komisyon ve ücretlerin üst limitleri ahlak ve adabauygun olmalı” uyarısı yaptı. BDDK’nın uyarısın ardından bir çıkış da Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya’dan geldi. Kaya, bankaların masraf adı aldıkları ücretlerde “insafsızlığın alasını ”yaptığına dikkat çekti.

Devamını Oku

Altın fiyatları 2012’de de rekor kıracağa benziyor !

Her zaman güvenli bir liman olarak görülen altın, fiyatları ile tüm kesimleri zorlamaya ve şaşırtmaya devam ediyor.2012 yılı altın ve yatırımcıları açısından son derece hızlı ve heyecanlı geçeceğe benziyor ve altın fiyatları yeni bir rekora doğru hızla ilerliyor.Uluslararası piyasada altının onsu 1.781 dolara çıkarak bu yılın zirve seviyesini gördü.Geçen yılı 1.564,50 dolardan kapatan altın, yeniden yükselişe geçti.

Devamını Oku

Yunan bankası Eurobank EFG, Türk bankası Eurobank Tekfen’deki % 70 hissesini Kuveytli finans devine satıyor !

Eurobank EFG’nin Eurobank Tekfen’deki yüzde 70 hissesinin bankanın 608.3 milyon lira olan özkaynağının üzerinde bir değerlemeyle, Kuveytli Burgan Bank’a satışı konusunda anlaşmaya varıldı.Konuya yakın bir kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, Burgan Bank’ın Tekfen’e ait olan yüzde 29.26’lık hisseyi alma opsiyonu da olacak ve resmi açıklama gelecek 1-2 hafta içinde yapılacak. Aynı kaynak, fiyatın Tekfenbank’ın özsermayesinin üzerinde olduğunu söyledi.

Devamını Oku

MB faizleri düşürünce, bankalarda kredi faizlerini hızla düşürme yarışına başladı !

 Merkez Bankası’nın faiz koridorunu 1 puan daraltması tüketiciye yaradı. Kararın ardından harekete geçen bankalar tek tek kredi faizlerini düşürmeye başladı.Merkez Bankası’nın faiz koridoru indirimi kredi faizlerine yansımaya başladı. Bankalar hem Merkez’in kararı hem de bahar kampanyaları nedeniyle ihtiyaç kredilerinde indirime gitmeye hazırlanıyor

Bankalar 2011’in son çeyreğinden itibaren yükseltmeye başladıkları konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizlerini indiriyor. İlk adım Türk Ekonomi Bankası’ndan (TEB) geldi, Akbank da kampanyalarla faizleri indirmeye başladı. Bireysel kredilerde faiz oranlarını ilk indiren banka Türk Ekonomi Bankası (TEB) konut kredisinde faiz oranını 60 ayda yüzde 1.15’e, taşıt kredisi faiz oranını 48 ayda yüzde 1.35’e, ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 0.40’a kadar düşürdü.

Devamını Oku

Bankalar kredi kartı borç ödemesini geciktiren müşteriye bayılıyor !

Bankaların kredi kartları konusundaki tavrına da değinen BDDK Başkanı Bilgin şöyle konuştu: “Kredi kartının teminat sorunu var. Kredi kartı riskli bir enstrüman, batık oranı bir ara yüzde 10’a çıktı, şimdi 5.9. Bankalar bu 5.9 maliyetini bizden çıkartıyor. Banka için kredi kartını düzenli ödeyen bir müşteri iyi bir müşteri değil. Bankalar kredi kartı borcunu düzenli ödeyen vatandaştan hiçbir şey kazanmıyor. Kredi kartının basımından dağıtımına çok fazla maliyeti var. Şöyle bir varsayımda bulunalım. Türkiye’deki herkes kredi kartını düzenli ödesin, bankalar bir ay sonra kredi kartını iptal eder. Bankalar kazanamadığı bir işi niye yapsın? Batık oranı 5.94 yaklaşık 2 milyon kişi. Bankalar bu 2 milyon kişinin riskini bize yıkmış durumda. Kredi kartının faizini batık oranına göre belirliyorlar. Riskli bir enstrüman olduğu için faizleri haklı olarak bu orana göre belirliyorlar.”

Devamını Oku

Hep bankalar mı vatandaşı icraya verecek, bu seferde vatandaş bankayı icraya verdi !

Ödediği aidatın iadesini sağlayan Ağaoğlu’nun kredi kartını kullanıma kapatan bir banka, tazminat ödemeye mahkum edildi.Ağaoğlu, bankaların kart aidatı, üyelik bedeli gibi isimler altında tüketicilerden talep ettikleri ücretlerin Tüketici Hakem heyetleri ve mahkemelerce iptal edilmesi nedeniyle, bu ücretleri bölerek küçük taksitler halinde tahsil etmeye yöneldiğini belirtti.

Devamını Oku

Yabancı bankacılık devleri bizi alın diye Garanti bankasının kapısını aşındırıyor !

Dünya devlerinin zor günler geçirdiği bir ortamda Türk bankaları başarılı performanslarıyla parmak ısırtıyor. Bu başarı öykülerinden birisi de Garanti Bankası’na ait. Garanti, Romen ekonomisinin ancak yüzde 1.5 büyüyebildiği bir ortamda yüzde 10 büyüyerek bankacılık liginde yedi basamak birden yükseldi ve 17. sıraya yerleşti. Bankanın toplam aktifleri 1.7 milyar euroya ulaşırken, şube sayısı da 77’ye ulaştı.
Romen bankacılık sisteminin toplam bilanço büyüklüğü 90 milyar euro. Sektörün yüzde 85’i yabancıların elinde. 41 bankanın faaliyet gösterdiği ülkede Yunanlılar, Avusturyalılar, Fransızlar ve İtalyanlar bankacılık sektörünün ana oyuncuları. Yabancı bankaların çok önemli bir bölümünün Avrupa merkezli olması küresel ekonomik krizin ülkede daha fazla hissedilmesine neden oldu.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI