Ocak 2012

MB doları düşürebilmek için rezervinin % 7.2′ ni feda etti !

Merkez Bankası 2011 Aralık dönemine ilişkin ”Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” verilerini açıkladı. Bankanın rezervleri yüzde 7.2 azaldı. Bir başka deyişle banka rekor kıran dolara karşı rezervinin yüzde 7.2’sini harcadı.

Buna göre, Aralık ayında Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları tutarı 88 milyar 221 milyon dolar oldu. Merkez Bankası tarafından alım satım konusu yapılan dövizlerin tutarı ise Kasım ayına göre 6 milyar 762 milyon dolar azalarak, 83 milyar 430 milyon dolardan 76 milyar 668 milyon dolara düştü.

Devamını Oku

Altın fiyatları 20212 de 2000 doları görecek !

Altın fiyatlarındaki yükselişin bu yıl sürmesi bekleniyor.Altın üreticilerinin yüzde 80’ini temsil eden firmaların yöneticileri altın fiyatlarının bu yıl yükselmeye devam edeceğini tahmin etti.Sektör temsilcileri altının yıl sonuna kadar 2000 dolara tırmanacağını öngördü.Birçok analist, küresel ekonomideki belirsizlik nedeniyle fiyatların yüksek seyrini koruyacağına inanıyor.

 

Devamını Oku

2011 yılı kredi analizi

1.Çeyrek

2010’un ikinci yarısında genişlemeye başlayan konut kredisi pazarı, hatırlanacağı üzere 2011 yılına BDDK’nın aldığı önlem maksadında kararlarla girmişti. Pazarın genişlemesinin önüne geçmek amacıya BDDK tarafından yapılan ilk hamle, konut kredileri finansmanında maksimum tutarın zorunlu olarak %75’e çekilmesiydi. Ayrıca usulsüz yapılan ekspertiz işlemlerinin de önüne geçmek amacıyla ekspertiz işlemleri SPK’nın kontrolü altına girmişti. Alınan bu kararlar konut kredilerinde ekstra bir maliyet yaratmış olsa dahi,bankalar tarafından faiz oranlarına yansıtılmaması ya da düşük oranlayansıtılması faiz oranlarında herhangi bir olumsuz etki yaratmamıştı.
  Haliyle Merkez Bankası’nın hamlesi geç kalmadı. Merkez Bankası karşılık faizoranlarını artırarak Şubat ayında faiz oranlarında artışların gözlemlenmesini sağladı. İlk etabda pazar kaygısı ile kampanyalı ürünlerin hala daha sunulmaya devam etmesi ve faiz artışı bir kaç banka ile sınırlı kalınca ve artışların genel olarak tabela faiz oranlarını etkilemesi Şubat ve Mart ayı Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranında düşüşün devam etmesini sağladı. 2011’in ilk çeyreğinde 100.000 TL’de 120 ay vade için  gözlenen en düşük faiz orannı %78 ile Ziraat Bankası ve Halkbank sundu.

Albaraka’dan uluslararası alanda şube atağı !

Bahreynli Al Baraka Bank’ın CEO’su Adnan Ahmed Yousif, Albaraka Türk’ün 200 milyon dolar tutarında sukuk tahvili ihracının yılın ilk çeyreğinde olacağını söyledi.

Albaraka Türk, yurtdışı kira sertifikası ihracına yönelik çalışmalarını yatırımcıların getiri orantılarının beklentilerle uyuşmaması nedeniyle ertelediğini geçen ay açıkladı. Yousif, Umman’da katıldığı konferansta yaptığı açıklamada, “Sukuku bu yılın ilk çeyreğinde ihraç edeceğiz.” dedi. Yousif ayrıca Bahreynli bankanın bu yıl çeşitli ülkelerde 50 şube açacağını ifade ederek, “Türkiye, Pakistan, Cezayir, Mısır ve Tunus’ta bu yıl 50 şube daha açmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Devamını Oku

Denizbank’tan ” çok özel “;dünyada ve Türkiye’de bir ilk yenilik daha !

Denizbank bir ilke daha imza attı. Facebook’ta hesabı olan müşteriler için yeni bir uygulama başlattı. Dünyada ilk olan bu uygulama ile Facebook’ta hesabı olan müşteriler 7/24 para transferi yapabiliyor, kredi kartı, mevduat ve kredi hesaplarını görüntüleyerek günlük ajandalarını yönetebiliyor. Facebook kullanan DenizBank müşterileri aynı zamanda sitedeki “Önce Müşteri” uygulamasıyla Banka’yla sürekli bir iletişim sağlama şansına sahipler. Bu uygulama ile Denizbank orta vadede 350bin yeni müşteri hedefliyor. Sistemin oldukça güvenli olduğunu söyleyen Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, denizbank.com.tr’de uygulanan tüm güvenliklerin bu sistemde de uygulandığını söylüyor.

Devamını Oku

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s Fransız bankalarının notunu kırdı !

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’ tan yapılan açıklamaya göre, Fransız bankaları Societe Generale, BPCE ve Credit Agricole’un uzun vadeli kredi notları bir basamak indirildi.

S and P, Fransız finans kuruluşu Caisse des Depots et Consignations’un (CDC) uzun vadeli kredi notu da “AAA”dan “AA “ya düşürürken, BNP Paribas’nınn “AA-” olan uzun vadeli kredi notunu teyit etti.

Devamını Oku

Denizbank satış süreci sonlanabilir !

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, satış sürecinin şubat ayı içinde sonuçlanmasını beklediklerini, gelen tekliflerin beğenilmemesi halinde satışın gerçekleşmeyebileceğini, ancak bunun Dexia’nın kararı olduğunu bildirdi.

Ateş, bankanın “Facebook’ta Bankacılık” hizmetlerine ilişkin düzenlenen basın toplantısı öncesinde gazetecilerin satışa ilişkin sorularını yanıtladı.

Sürecin Ekim 2011’de başladığını hatırlatan Ateş, daha önce de belirtildiği gibi satış sürecinin 4 ay gibi bir sürede, şubat ayı içinde tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Devamını Oku

Tüketici hakem heyetinden vatandaş lehine kredi kartı aidat kararı !

Kendisinden kesilen banka aidatlarının iade edilmesini isteyen bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren heyet, bankanın tüketiciden kestiği kredi kartı aidat ücretlerinin geçmişe dönük olarak yasal faiziyle birlikte iade edilmesine karar verdi.Tüketici Heyeti, verdiği bu kararı Borçlar Kanunun 125. Maddesine dayandırdı. Türkiye’de geriye dönük olarak yasal sınırlar içinde kalan 9 yıllık bir iade kararı ilk defa alındığını belirten ve verilen bu kararla ilgili açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Tüketici Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi şunları söyledi:

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI