Aralık 2011

Kredi kartı faiz artırımına sert tepki, zarar hep tüketiciye mi ödettiriliyor !

1 Ocak 2012 itibariyle Türk lirası için aylık kredi kartı faiz oranı yüzde 2.34, gecikme faiz oranı yüzde 2.84 olacak.Aylık kredi kartı faiz oranları ABD doları için yüzde 1.70, euro için 1.64, gecikme faizi ise ABD doları için yüzde 2.20, euro için 2.14 oranları belirlendi.Tüketici Örgütleri Federasyonu Başkanı Fuat Engin, Merkez Bankası’nın yaptığı bu artışı “haksız bir karar” olarak değerlendirdi.Kredi kartlarında 2 yılın ardından gelen ilk faiz artırımı milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ciddi anlamda sıkıntıya sokacak.

Devamını Oku

IBAN zorunluluğu yeniden ertelendi !

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, Uluslararası Banka Hesap Numarası Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliği Resmi Gazete’ de  yayımlanarak yürülüğe girdi.Daha öncede uygulamada ertelenen IBAN kullanım zorunluluğu ileri bir tarihe tekrardan ertelenmiş oldu.

Buna göre, 10 Ekim 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) Hakkında Tebliğin geçici 1. maddesi, ”Yurtdışındaki bankaların ve diğer finansal kuruluşların bankalarda bulunan hesaplarından yapacakları para transferlerinde 1 Ocak 2013 tarihine kadar IBAN’ın kullanılması zorunlu değildir” şeklinde değiştirildi.

Devamını Oku

Halkbank’asından 2012 yılı için 1000 personel 60 yeni şube hedefi !

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, karlılıkta elde edilen başarının arkasında bilanço yapısının geçirdiği değişim olduğunu anlatarak 2002’de Hazine kağıdı ağırlıkta olan bilançoda artık kredilerin ağırlıkta olduğunu belirtti. Bilançonun içinde Hazine kağıtlarının ağırlığının yüzde 24-25’lere geldiğini belirten Aslan, “Yüzde 80’lerden geldik. 9 sene içerisinde böyle bir değişim geçirdik. Biz kredi ağırlıklı bir büyüme gerçekleştirdik. Biz krediden para kazanır olduk. Dış ticaretten para kazanır olduk. Gelir kaynaklarımız çok çeşitlendi. Maliyetleri de iyi yönettik dolayısıyla karlılık iyi” dedi.

Devamını Oku

Dünyada ne böyle bir kredi kartı faizi, nede böyle bir kredi kartı yasası var !

Büyümeye yönelik endişelerin arttığı bir süreçte alınan bu kararların tüketime olumsuz yansıyacağını ve kararların reel ekonomiyi zora sokacağının altını çizen Deniz,”Bu uygulamalar öyle bir zamanda hayata geçiriliyor ki, hem tüketiciye hem de reel ekonomiye faydadan çok zarar getirecek. Ekonomi yönetimini kangrene dönen kredi kartları için geriye dönük acil bir önlem almazsa hem tüketici hem de reel ekonomi bundan çok zarar görecek” dedi.

Devamını Oku

Kasım ayı analiz raporu

Konut kredileri faiz oranları Aralık ayında daha durağan bir görünüm çizmesine rağmen 1-2 bankada gözlemlenen faiz artışı, Finzoom Yıllık Maliyet oranında küçük çaplı bir artışa sebep oldu. Aralık ayında özellikle Ziraat, ŞekerFinans ve HSBC’nin diğer bankalara inat %1 civarında verdiği konut kredisi faiz oranlarında artışa gitmesi endeksin yönünü belirledi.

Devamını Oku

Vakıfbank 2012’de 1000 personel alımı yapacak !

2012 yılının bankacılık sektörü açısından kolay bir yıl olmayacağının altını çizen Kalkan, sektörde bu yıl karlılığın giderek daralan marjlar nedeniyle azaldığını, bu yılın Eylül ayı itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre net karlılıkta yüzde 13’lük bir azalış olduğunu hatırlattı.

Devamını Oku

Kredi kartı faiz oranları uzun zaman aradan sonra MB tarafından yükseltildi !

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,12’den yüzde 2,34’e, aylık azami gecikme faizi oranı ise yüzde 2,62’den yüzde 2,84’e yükseltilmiş, ABD doları ve EURO cinsinden azami faiz oranlarında değişiklik yapılmamıştır.

Devamını Oku

Bankalar borsada tam anlamıyla yere çakıldı !

Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin ve Merkez Bankası’nın uyguladığı politikaların bankacılık sektörüne maliyeti çok ağır oldu. Bir yandan kârlılığı azalan sektör bir yandan da İMKB’de adeta yerle bir oldu.Hisse senetleri borsada işlem gören 16 bankanın toplam piyasa değeri, son bir yıl içinde 73.2 milyar dolar azalarak 140.4 milyar dolardan 67.2 milyar dolara indi.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI