Kasım 2011

MB tedbiri işe yaradı, aşırı kredi büyümesi yavaşladı !

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Merkez Bankası’nın düzenlediği ”Finansal İstikrarın, Enflasyon Hedeflemesine Dahil Edilmesi” konferansında konuşma yaptı.Başçı konuşmada şunları söyledi: ”Memnuniyetle belirtmek isterim ki aşırı hızlı kredi genişlemesi sorununa yönelik olarak aldığımız tedbirler amacına ulaşmıştır. yıllıklandırılmış kredi büyüme eğilimi, geçen yıl sonunda bulunduğu yüzde 50’nin üzerindeki seviyelerden bugün itibariyle yüzde 10’a yakın seviyelere inmiş bulunmaktadır. Mevcut küresel konjonktürde ülkemizi dış şoklara karşı koruyacak en önemli ve önümüzdeki dönemde de sürdürülmesi gereken gelişme budur.”

Devamını Oku

Rekabet kurulundan bankalara soruşturma geldi !

Rekabet Kurulu mevduat ve kredi faizleri konusunda 12 banka hakkında soruşturma başlattı.Rekabet Kurulu`ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

`Rekabet Kurulunun, 2 Kasım 2011 tarihli toplantısında, bankacılık hizmetleri pazarında faaliyet gösteren Akbank T.A.Ş., Denizbank A.Ş., Finans Bank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., ING Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ile Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş. ile Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. unvanlı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir. Soruşturma, adı geçen teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun(RKHK)`un rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliği kararlarına ilişkin 4. maddesinde yasaklanmış olan davranışları gerçekleştirip gerçekleştirmediklerinin tespiti amacıyla yürütülmektedir.`

Devamını Oku

Kredi kartlarını nasıl kullanmalıyız ?

Kullanıcı sayısının artmasına paralel olarak sorunlu kredi kartı sayısı da hızla artıyor. 4 Kasım verilerine göre mevduat bankalarının tüketici kredileri ve bireysel kredi kartları kullanım tutarı 212 milyar TL`yi aştı.Rakamlara girerek konuyu sıkıcı hale getirmek istemiyorum. Rakamlardan elde ettiğimiz bir gerçek var: Millet olarak kredi kartlarını çok sevdiğimiz ve günlük hayatımızın her alanında kullanmaya başlamamız.Kredi kartlarını akıllıca kullanmak için yapılması ve yapılmaması gerekli hususları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Devamını Oku

Hangi kredi kartını kullanmalıyız !

Üniversite öğrencilerine ve gençlere özel olarak sunulan nispeten düşük limitli kredi kartlarının faiz ve ücretleri diğer genel kartlara göre genellikle daha düşüktür. Genel kredi kartlarıyla ilgili değerlendirme yaparsak dört temel bağımsız değişkene bakmamız gerekir. Bunlar “alışveriş faiz oranı”, “nakit avans faiz oranı”, “geçikme faiz oranı” ve “yıllık kullanım ücreti” dir. Alışveriş faiz oranları bankalar arasında %2,12 ile %2,26 arasında değişmektedir. Bankaların çoğunda bu oran %2,12 olarak belirlenmektedir. Sadece Denizbank kredi kartları için bu oran %2,26’dır. Nakit avans faizi tüm bankalarda %2,44 olarak belirlenmiştir. Geçikme faiz oranı ise Denizbank hariç diğer bankalarda %2,62’dir. Denizbank’ta %2,76’dır. Önceki yıllarda farklılık majının çok yüksek olduğu bu ücretlerde bugün rakamlar ya aynı ya da çok yakındır. Bunun nedeni bireysel bankacılık alanındaki yüksek rekabettir.

Bu bağlamda dördüncü temel değişken olan yıllık kullanım ücreti bankalar arasındaki kart maliyetini belirleyen çok önemli bir etken haline gelmiştir. Bu ücret “yıllık aidat”, “üyelik aidatı”, “yıllık ücret”, “yıllık kullanım ücreti” gibi isimler almaktadır ve bankalar arası değişim marjı yüksektir. Yıllık ücret bankalar arasında 3- 100 TL marjında farklılık göstermektedir. Ziraat Bankası’nın Standart kartı 3 TL ile en düşük yıllık ücrete sahip karttır. Onu Halkbank’ın Advantage Klasik kartı 5 TL ile takip etmektedir. Yine Ziraat Bankası’nın Maximun Klasik kartı 10 TL ile ve Anadolubank’ın Worldcard Klasik kartı 15 TL ile yıllık ücreti düşük kartlandandır. Uçuş puan kazandıran seyahat kartları ve yüksek gelir grubuna hitap eden platin kartların yıllık ücretleri 100 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bunun yanında piyasadaki kartların büyük çoğunluğunun yıllık ücreti 25- 35 TL arasında farklılaşmaktadır.

 

BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi ) şimdi daha avantajlı !

Hazİne Müsteşarlığı Başbakan Erdoğan’ın açık destek verdiği bireysel emeklilik sistemine ivme kazandırabilmek için yeni bir yasa taslağı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda sektör temsilcileri ile bir araya gelerek görüşlerini alan Hazine müsteşarlığı’nın hazırladığı taslak metine göre, şu anda brüt ücretin yüzde 10’u olan vergi avantajı artırılacak. Kıymetli madenlere ve gayrimenkule dayalı emeklilik fonları kurulabilecek. Sektör temsilcileri ile bir araya gelerek mevcut sistemin aksaklıklarını ve eksiklerini dinleyen Hazine Müsteşarlığı, bu görüşler doğrultusunda bireysel emeklilik sistemine yeniden çeki düzen verecek. Mevcut sistemde katılımcı katkı payı ödüyor, ödediğine dair makbuzu emeklilik şirketinden alıyor, çalıştığı kuruma veriyor. Çalıştığı kurum net maaşı hesaplar iken diğer indirimlerle birlikte BES katkı payını da vergi matrahından düşüyor. Böylece kişinin tabi olduğu vergi dilim oranında net maaşı artıyor. Ancak uygulamada bireyler çoğunlukla makbuz alıp işyerine vermek gibi takip süreci ile uğraşmak istemiyor. Bu yüzden toplam 2.6 milyon katılımcının sadece üçte biri vergi avantajından yararlanıyor. Ancak bireyler vergi avantajından yararlansa da yararlanmasa da sistemden erken çıkarsa yüzde 15’e kadar stopaj vergisi ödüyor.

Devamını Oku

Altın fiyatlarında belirsizlik sürüyor !

Özboyacılar Altın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özboyacı  altın fiyatlarının 2008 yılından itibaren artmaya başladığını, artışa, İtalya, Fransa, İngiltere, Japonya, Hindistan, Çin ve Rusya gibi dünyanın önemli ülkelerinin “dünyanın geleceği güvensiz“ gerekçesiyle merkez bankası stoklarının büyük kısmını altına yatırmalarının yol açtığını öne sürdü.

Devamını Oku

Bankaların giderleri artınca maliyeti vatandaşın cebinden çıktı !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu`nun (BDDK)Eylül 2011 Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü Raporu`na göre Eylül itibariyle son 1 yıllık dönemde bankacılık sektörünün işletme giderleri yüzde 11 artışla 19 milyar 145 milyon TL oldu. İşletme giderlerindeki artışta personel giderlerindeki 978 milyon TL`lik, kiralama giderlerindeki 205 milyon TL`lik, kredi kartları ve bankacılık hizmetlerine ilişkin promosyon uygulamaları giderlerindeki 170 milyon TL`lik artış etkili oldu. İşletme giderlerinde toplam 1 milyar 999 milyon TL`lik artış oldu. BDDK`nın raporunda `Büyüme sürecindeki bankacılık sektöründe, ücret, komisyon ve bankacılık hizmet gelirleriyle işletme giderlerini karşılama oranı son 1 yıllık dönemde yüzde 61.2`den yüzde 65.8`e yükselmiştir` ifadelerine yer verildi. Bankaların Eylül 2010-2011 döneminde faiz dışı gelirleri toplamı 20 milyar 327 milyon TL oldu. Toplam faiz dışı giderleri ise 26 milyar 353 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.Komisyon ve hizmet gelirleri adı altında 12.6 milyar lira tahsil etti.

Devamını Oku

Mobil ödeme hızla yaygınlaşıyor

Tüm Avrupa`da 2013 itibariyle toplam işlemlerin yüzde 15`i mobil ortamda ve mobil cihazlar üzerinden yapılacak. Daha da önemlisi 10 yıl içinde mobil ödemelerin plastik kartları geçeceğini öngörüyoruz` dedi.Paris`te Cartes Fuarı kapsamında Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak ile bir basın toplantısı düzenleyen Berna Ülman, `Ödeme sistemlerinin gelişimi konusunda önemli Ar-Ge yatırımları yapıyoruz. Visa olarak ödeme sistemlerinin geleceğini belirlediğimizi ve bu konuda fikir önderliği yaptığımızı düşünüyoruz. Tarihi bir dönemden geçiyoruz. Ödemeler elektronikleşirken, temassız kabul noktaları artıyor. Mobil ödemeler entegre bir sistem ve herkesin birlikte hareket etmesi gerekiyor. Nakitsiz bir toplum modern ekonominin bir gereğidir` diye konuştu.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI
karşılıksız burs veren kurumlar