Ekim 2011

Vatandaş kredi kartı ile en çok akaryakıt aldı !

Yurttaşın kredi kartıyla yaptığı harcamalar her geçen yıl daha da artıyor. Yurttaş Eylül ayında elini paraya değdirmeden benzin ve akaryakıt için 3 milyar 199 milyon TL harcama yaptı. Vatandaşın Eylül ayında sadece kredi kartından benzin ve akaryakıt için yaptığı harcama bir yılda yüzde 26 artarak 3 milyar 52 milyon TL`ye yükseldi. Söz konusu dönemde vatandaşın kredi kartından giyim ve aksesuara yaptığı harcama yüzde 11 artarak 1 milyar 688 milyon TL`ye, market için yaptığı harcama ise yüzde 14 artarak 3 milyar 267 milyon TL`ye çıktı.

Devamını Oku

Lübnan ‘ ın en büyük bankası Türkiye ‘ de banka açmak için izin aldı !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 12 yıl sonra ilk kez sıfırdan bankacılık lisansı verdi.Lübnanlı Bank Audi, 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası sermaye ile Türkiye’de bankacılık yapacak.Bank Audi’nin Türkiye’de 5 kurucu ortağı bulunuyor.  Kurucu ortaklar Audi s.a.l.-Audi Saradar Group, Audi Saradar Private Bank s.a.l., Raymond W. AUDI, Samir N. HANNA ve Freddie C. BAZ olarak belirlendi.

Devamını Oku

Kredi kartı bilgilerini çalıp yüzlerce vatandaşı dolandırdı, Tayland’a kaçarken hava alanında yakayı ele verdi !

Bursa`da, kredi kartı bilgilerini ele geçirdikleri yüzlerce kişinin milyonlarca lirasını dolandırdığı iddia edilen çete lideri, Tayland uçağına binmek üzereyken yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı Bilişim Suçları Amirliği ekipleri, kredi kartı kopyalama makineleri ve internet siteleri aracılığıyla yüzlerce kişinin kart bilgilerinin ele geçirildiği ihbarı üzerine, çete lideri olduğu öne sürülen Ozan M`yi takibe aldı. Ozan M`nin dolandırdığı paralarla Tayland`a giderek eğlence düzenlediği bilgisini alan ekipler, İzmir havaalanına gitmek için yola çıktığını belirledikleri ve aracını durdurdukları Ozan M`yi gözaltına aldı.

Devamını Oku

Bankasya deprem bölgesindeki müşterilerinden eft ücreti almayacak !

EFT işlemlerinden de para talep etmeyecek olan kurum, bireysel ve ticari kredilerde kâr payı uygulamasını kaldıracak. Uygulamanın Van`da şartlar normale dönene kadar devam edeceğini bildiren Bank Asya yönetimi, depremzedelere yardım için tüm birim ve şubeleri harekete geçirdi.

Depremin tüm toplumu derinden yaraladığını anlatan bankanın genel müdürü Abdullah Çelik, `Milletçe kenetlenmemiz ve birbirimize destek olmamız gereken günlerden geçiyoruz. Personelimiz kendi arasında yardım toplayıp organize olurken biz de yönetim olarak görevimizi yapıyoruz. Van`da bulunan tüm müşterilerimizden havale ve eft ücretlerini kaldırdık. Ayrıca ticari ve bireysel kredi ile kredi kartı müşterilerimizin geciken borçlarına kâr payı ya da ücret işletmeyecek, elimizden geldiğince borçlarını hafifletme gayretinde olacağız. Uygulamamız Van`daki hayat normal şartlara dönene kadar geçerli olacak.` dedi.

Bankaların yeni hedefi üniversite öğrencileri !

Ordu Üniversitesi, bu yıl öğrencilerine `kredi kartı` özelliği olan kimlik kartı verdi. Öğrenciler hem kendilerine kredi kartının dayatılmasına hem de özel bilgilerinin kendi isteklerine olmadan bankayla paylaşılmasına tepkili.İsmini vermek istemeyen bir İktisat Bölümü öğrencisi, bianet`e yaptığı açıklamada, `kimlik kartlarını almak için kredi kartı sözleşmesi imzalamalarının zorunlu tutulduğunu, kimlik kartlarını almazlarsa, okula da sınavlara da giremeyeceklerinin söylendiğini` ifade etti.

Devamını Oku

Kredi kartı kullanımı geriledi !

Tüketici kredileri de 1 haftada 27 milyon 757 bin liralık artışla, 158 milyar 171 milyon 621 bin liradan 158 milyar 199 milyon 378 bin liraya yükseldi. Bunun 68 milyar 614,8 milyon lirası konut, 6 milyar 451 milyon lirası taşıt, 83 milyar 133,6 milyon lirası da diğer kredilerden oluştu.

Devamını Oku

Unicredit Türkiye’ deki karlı ortaklığını satabilir !

İtalyan bankası UniCredit’in yeni sermaye kuralları karşısında 13 milyar Euro büyüklüğündeki sermaye açığını kapatabilmek için Polonya veya Türkiye’deki kârlı birimlerini kapatmak zorunda kalabileceği bildiriliyor.Avrupa’nın borç krizinin durdurulması ve bankaların güçlendirilmesi için büyük önem taşıyan planın gelecek hafta Avrupa’da açıklanmasının ardından dikkatler, sermayesini güçlendiren diğer İtalyan bankalarından geride kalmış olan UniCredit’e çevrilebilir.

Devamını Oku

Bankaların kredi hacmi son bir haftada azalma eğilimine girdi !

Katılım bankaları hariç bankaların kredi hacmi, 7 Ekim tarihi itibarıyla 575 milyar 675,3 milyon liraya geriledi.Merkez Bankası haftalık verilerine göre, 30 Eylül itibarıyla 579 milyar 869,4 milyon lira olan kredi hacmi, 1 haftalık dönemde 4 milyar 194 milyon lira azaldı.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI