Eylül 2011

S&P 7 İtalyan bankasının notunu düşürdü, Avrupa bankaları yangın yerine döndü !

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), aralarında İtalya’nın önde gelen bankaları Mediobanca ve Intesa Sanpaolo’nun da bulunduğu yedi bankanın uzun vadeli kredi notunu düşürdü.Kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, Mediobanca SpA, Intesa Sanpaolo SpA, Findomestic Banca SpA, Banca IMI SpA, Banca Nazionale del Lavoro SpA, Banca Infrastrutture Innovazione e Sviluppo SpA ve Cassa di Risparmio bankalarının uzun vadeli kredi notunun düşürüldüğü, kredi not görünümlerinin de ”negatif” olarak belirlediği belirtildi.

Devamını Oku

Moody’s ‘ den Yunan bankalarına eksi ( – ) not !

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, sekiz Yunan bankasının kredi notunu iki kademe düşürdü ve görünümlerini negatif olarak açıkladı.Kredi notlarını B3’ten Caa2’ye indiren Moody’s, notların görünümünü ise negatif olarak belirledi.

Devamını Oku

Altın fiyatları son iki ayın en düşük seviyesinden işlem görüyor !

Sadece bir ay önce rekor üstüne rekor kıran altın fiyatlarında sert düşüş yaşanıyor.Spot altının ons fiyatı, yatırımcıların değerli madenleri satarak güvenli liman olarak gördükleri dolar ve ABD Hazine tahvillerine geçmeleri nedeniyle yüzde 4.5 değer kaybederek 1569 dolara kadar geriledi.

 

Altın, Temmuz sonundan bu yana ilk defa 1,600 doların altına inerken, gümüşün ons fiyatı ise yüzde 12 düşüşle 27.3 dolara kadar geriledi.

Altın iç piyasada da geriliyor. Altının gramı 93, çeyrek altın 152 liradan işlem görüyor.

Altın fiyatları 22 Ağustos’ta 1911 doları aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkmıştı.

Kredi kartından nakit çekiminin yasaklanması doğru, ancak yetersiz bir karar !

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) üç ay kart borcunun yüzde 50’sini ödemeyenlere nakit para çekmeyi yasaklayan kararının yürürlüğe girmesine ilişkin, ”2,5 milyon kişinin borç sarmalına girmesi nedeniyle kartta nakit çekimi yasaklayan karar doğru ama eksik bir karardır” dedi.

Devamını Oku

Aman dikkat ! Dolar çıldırdı…

Dolar yeni haftaya da rekorlarla başladı.Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve teminatlandırılmış menkul kıymet alımlarına tekrar başlayabileceğine yönelik haberlerin ardından bir ara 1,84’e yaklaşan dolar/TL kurumsal döviz alımları, yabancı çıkışlarıyla gelişmekte olan ülke para birimlerinden ayrışarak 1,8622 ile yeni tarihi zirvesine ulaştı.

Devamını Oku

Banka kartları ile pos ‘ lardan nakit çekme dönemi başlıyor !

Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, 2011 yılını banka kartlarının yılı olarak belirlediklerini ve kapsamda bankalarla işbirliği halinde çok önemli mesafeler kat ettiklerini belirterek, `Bu gelişmeyle hem bankaların, hem üye işyerlerinin, hem tüketiciler hem de tüm ekonominin kazanacağı yepyeni bir dönem başlıyor` dedi.

Devamını Oku

Tüketicilerin bankalara olan borcu artmaya devam ediyor !

Tüketici kredilerinin 85.5 milyon TL artışla 155 milyar 278.8 milyon TL`ye yükseldiği 9-16 Eylül haftasında, tüketicilerin kredi kartı borçları ise 161.4 milyon TL artarak 50 milyar 825.5 milyon TL oldu. Anılan dönemde tüketicilerin bankalara olan toplam borcu 246.8 milyon TL artışla 206 milyar 104.3 milyon TL`ye çıktı.

Devamını Oku

Altın 1.650 dolara gerileyebilir, yatırım yaparken dikkat edin !

Küresel piyasalarda büyümeye yönelik kaygılarla düşüşler sürerken altın fiyatlarında da ivme aşağı döndü.Büyüme kaygıları yatırımcıları bu kez güvenli liman olarak dolara yöneltti. Gelişmekte olan piyasalardan çıkışın hızlanmasıyla dolar değer kazandı. Emtia fiyatları ise ters yönde hareket ediyor; petrol ve altın düşüyor.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI