Ağustos 2011

Altın fiyatlarının yükselişi durdurulamayınca çeyrek altına rakip geliyor !

Darphane, ABD ve Avrupa’daki ekonomik çalkantılar nedeniyle uzun süredir rekor kıran altın fiyatları nedeniyle geçen yıldan beri kuyumcuların ve İstanbul Ticaret Odası’nın dile getirdiği ‘çeyrek altının yarısı’ talebi için ilk adımı attı.Çeyrek altının yarısının çıkarılması için bir yasa taslağı hazırlayan Darphane bunu Hazine Müsteşarlığı’na gönderdi.

Devamını Oku

ATM şifreleriniz kolaylıkla çalınabilir, dikkatli olun !

Kaliforniya Üniversitesinden üç araştırmacı, termal kameralar yoluyla banka ATM’lerinde yazdığımız şifrelerin okunabildiğini ortaya çıkardı.Rapora göre; şifreyi girerek düğmeye bastığımızda, parmağımız düğmeyi ısıtıyor ve bu ısı bir süre düğme üzerinde kalıyor. Dolayısıyla makineden uzaklaştıktan sonra bir termal kamera yoluyla girilen şifre açığa çıkarılabiliyor.

Devamını Oku

Yargıtay’ dan tüketici lehine bir kredi kartı kararı daha !

Yargıtay, aidatını geri alan tüketicinin kredi kartını iptal eden bankanın tazminata mahkûm edildiği davada son noktayı koydu. Üst mahkeme, bankanın temyiz talebinin ardından karar düzeltme talebini de reddetti. Avukat Şölen Tüysüz, müvekkilinin kredi kartını iptal eden bankaya karşı verdiği hukuk mücadelesinde galip geldiğini açıkladı. Tüysüz, Fuat Engin’in kullandığı kredi kartından 45 lira kart ücreti tahsil eden bankaya itirazda bulunduğunu belirterek, “İtirazın ardından müvekkilimin kredi kartı üyelik ücreti geri verildi, fakat kart ücretinin iade edilmesi dayanak yapılarak kullanıma kapatıldı.” dedi.

Devamını Oku

BDDK ‘ dan Fibabanka faktoring yetkisi !

Resmi Gazete’nin 27.08.2011 tarihli sayısında yayımlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararında, “Fibabanka A.Ş.’ye 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (r) bendi ile geçici 3 üncü maddesi hükümleri çerçevesinde faktoring işlemlerini yapması konusunda izin verildiği” ifade edildi.

Bankadan kredi kartı sahibine sms; kart faizinizi % 50 düşürelim !

Bir banka, cep telefonlarına gönderdiği kısa mesajla müşterilerini şaşırttı. Kredi kartı kullanıcılarına gönderilen SMS’de, eylül ayında yapılacak ilginç bir kampanya duyuruldu.Kampanya, kart harcamasının asgari tutarı ödenmesi halinde kalan borç için uygulanacak faizde % 50 indirim yapılmasını öngörüyor. Mesajın ulaştığı kart sahipleri, “Borcunu düzenli ödeyen birisine böyle bir mesaj gönderilmesi ilginç. Sanki, bilerek faiz batağına çekilmek isteniyor muşuz gibi bir durum ortaya çıkıyor.” diyerek tepki gösterdi.

Devamını Oku

Sakın dövizle konut almaya kalkmayın !

Taşçı, ekonomide yaşanan gelişmelerin konut piyasasındaki yansımalarına ilişkin sorularını yanıtlarken, 1992-1993 yıllarındaki döviz krizini anımsattı. 90’ların başında dövizle borçlanıp hüsrana uğrayanların ve intiharlara değin ulaşan sonuçların unutulmaması gerektiğini belirten Salim Taşçı, “O zaman de uyarmıştık. Ancak dinleyen dinledi, dinlemeyen kaybetti.

Devamını Oku

Şekerbank ‘ tan faizsiz, ” İhtiyaç Kredisi ” bireysel kredi kampanyası !

Şekerbank, bayram döneminde ve okullar açılırken artan dönemsel ihtiyaçların finansmanına yönelik, bireysel müşterilerine özel faizsiz ve sigorta zorunluluğu bulunmayan “İhtiyaç Kredisi Kampanyası” başlattı.Şekerbank, bireysel müşterilerine özel, faizsiz ve kredi maliyetinin azaltılması amacıyla sigorta zorunluluğu bulunmayan yeni bir “İhtiyaç Kredisi Kampanyası” başlattı. 6 ve 10 ay vade seçeneği bulunan kampanya kapsamında bireysel müşteriler, bayram öncesinde ve okulların açılma döneminde yapacakları dönemsel harcamaları için; 2.000, 3.000 ve 4.000 TL’ye kadar kredi kullanabilecekler. Kampanya, 30 Eylül tarihine kadar devam edecek.

Devamını Oku

Kredi kartı kullanımı gerilemeye başladı !

Mevduat bankalarının tüketici kredileri ve kredi kartları tutarı, 19 Ağustos 2011 tarihi itibarıyla 203 milyar 484 milyon 858 bin lira oldu.Merkez Bankası verilerine göre, toplam tutarda bir haftada 720,4 milyon liralık azalış meydana geldi.Tüketici kredileri, 19 Ağustos itibarıyla 153 milyar 998 milyon 825 bin liraya çıktı. Bunun 67 milyar 631,7 milyon lirası konut, 6 milyar 305,7 milyon lirası taşıt, 80 milyar 61,4 milyon lirası diğer kredilerden oluştu.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI