Temmuz 2011

Konut kredilerine talep hızla düşmeye devam edecek !

Yapı Kredi Konut Finansman Direktörü İsmet Erdem açıklamasında, konut kredisi faiz oranlarının Mart ayında aylık yüzde 0,78 seviyelerinde iken gerek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi politikasını sıkılaştırıcı açıklamaları, gerekse de Merkez Bankası’nın bankalara uyguladığı munzam karşılık oranını artırmasıyla birlikte Temmuz ayı itibariyle yüzde 0,94 seviyelerine yükseldiğini kaydetti.

Devamını Oku

Sahte belge ile HSBC bank ‘ ı 8 milyar dolar dolandıracaktı ama…!

Şişli Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan fezlekeye göre HSBC Bank’ın Esentepe Şubesi’ne 2006’da başvuran T.V. HSBC Bank Londra tarafından Larasati Hadiningrat adına düzenlenmiş 8 milyar dolarlık teminat mektubu düzenlenmesini talep eden yazıyı banka yetkililerine verdi.HSBC Bank Londra’nın garantörlüğünde insani amaçlı olarak tüm dünya üzerinde kullanılabilir bir fonun mevcut olduğunu ve bu fonun Türkiye’de kullanılması için görevlendirildiğini belirten Vandar, kendi adına ve Larasati Hadiningrat’ın direktörü olduğu S.J.T.R. Investment And Finance And FZC şirketi için hesap açılış talebinde bulundu. Söz konusu hesabın Türkiye’de uygulanacak projelerde kullanılacağını öne süren T.V., şirket yetkilisi olan Larasati Hadiningrat’ın kendisini vekil olarak atadığı yönünde vekaletnameyi de bankaya verdi.

Devamını Oku

İsviçreli Credit Suisse ‘ nin karı geriledi !

İsviçreli Credit Suisse bankasının ikinci çeyrekte karı yüzde 52 geriledi.İsviçre’nin ikinci büyük bankası Credit Suisse, İsviçre frankının değerli olması ve Avro Bölgesi’ndeki borç krizi ile küresel ekonomik görünüme ilişkin kaygıların gelirleri düşürmesi nedeniyle ikinci çeyrekte karının yüzde 52 azalarak 768 milyon İsviçre frankına (959 milyon dolar) gerilediğini açıkladı.

Devamını Oku

Hangi bankalar daha ucuz konut kredisi veriyor !

Mortgage kredilerinde rekabet yoğun bir şekilde devam ediyor. Vade uzadıkça faiz oranları düşerken tüketicinin faiz yükü ise aynı oranda artıyor.Altın Emlak şirketinin araştırmasına göre mortgage kredilerinde bankaların faiz oranları 5 yıl ve 10 yıl vadede en düşük 0,97 ile en yüksek 1,49 arasında değişiyor.

Devamını Oku

Aksigorta Belçika ‘ lı Ageas sigorta ile ortak oluyor !

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in AK Sigorta’daki yüzde 31 oranındaki hissesi için Ageas’ın 220 milyon dolar ödeyeceğini söyledi.Kurtul, Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısında, ortaklıktan önce AKSigorta hisselerinin yüzde 62’sinin Sabancı Holding’in, kalan yüzde 38’inin ise halka açık olduğunu hatırlatarak, yeni yapıda halka açık kısım değişmezken, Sabancı Holding ve Ageas’ın yüzde 31’lik eşit paylara sahip olacağını söyledi.

Devamını Oku

2011 ikinci yarısında kredi kullanmak çok zorlaşacak !

Türkiye Bankalar Birliği’ni (TBB) çeyreksel değerlendirmelerini paylaştığı toplantısında, yılın ikinci yarısında kredi alacaklar için işin oldukça zorlaşacağı yönünde uyardı.Küresel ekonomi ve bankacılık sektöründe ikinci çeyreğe yönelik TBB Başkanı Hüseyin Aydın ile birlikte değerlendirmeler yapan TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, önümüzdeki dönemde hanehalkı ve finansal olmayan kuruluşlar açısından, borçlanırken daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

Dövizle kredi borcuna girenler çok zor durumda kaldı !

BDDK, 16 Haziran 2009’dan sonra dövizle tüketici kredisini yasaklasa da bu tarihten önce borçlanan 41 bin kişi halen döviz riski altında. Kurdaki bu hareket 41 bin kişinin borcunu iki haftada 177 milyon lira artırarak 1.7 milyar liraya çıkardı.Döviz kurunun yükselmesi başta enflasyon olmak üzere Türkiye ekonomisinde makro değişikliklere neden olurken bireyleri de vurmaya başladı. Çünkü 16 Haziran 2009’a kadar döviz veya dövize endeksli tüketici kredisi kullanabilen vatandaşların ödemeleri hâlâ sürüyor ve kur her yükseldiğinde ödemeleri de katlanarak artıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun verilerine göre 16 Haziran 2009’da döviz ve dövize endeksli kredilerin gerçek kişiler tarafından kullanılması yasaklanana kadar Türk vatandaşları 2 milyar 549 milyon dolarlık dövize endeksli kredi kullandılar. Geçen 2 yıllık süre içinde bu paranın yaklaşık 1.4 milyar doları taksitler halinde ödendi. Ancak hâlâ ödenmeyen 1 milyar 119 milyon dolarlık (1 milyar 770 milyon TL) borç ödenmemiş durumda. Ayrıca 50 milyon dolarlık da döviz kredisi borcu olan vatandaş var.

Devamını Oku

Hükümet kredileri azaltmaya çalışırken, kamu bankaları kredi dağıtıyor !

Tüketici kredileri ve kredi kartları kullanım tutarı, 31 Aralık 2010 itibariyle 168 milyar 167 milyon 777 bin lira düzeyindeydi.Merkez Bankası verilerine göre, söz konusu tarihte 124 milyar 935 milyon 513 bin lira düzeyinde bulunan tüketici kredileri de 15 Temmuz 2011 tarihe kadar geçen süreçte yüzde 21,4 oranında artış gösterdi ve 151 milyar 690 milyon 227 bin liraya çıktı.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI