Haziran 2011

Tüm kredilerdeki faiz oranları yıllık bazda 1-3 puan artabilir !

Kredilere yönelik BDDK kararlarının faizlerde, yıllık bazda 1-3 puanı aşkın artışlar getireceğini söyleyen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, şube ağı genişletme politikaları, istihdamı etkiler. Yeni maliyet koşullarında aynı dozda, aynı fizibilitede yaklaşamayabilirsiniz” dedi.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredilere yönelik aldığı kararların, sektöre ilave yükler getirdiğini vurgulayan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bunun faiz, şube açma ve istihdam politikalarına yansıyacağına dikkat çekti. Limak ve Bilgin Gruplarının, aralarında İş Bankası’nın da bulunduğu 4 banka ile kredi anlaşmasının imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bali, BDDK kararının bankacılık sektörüne etkilerine ilişkin şunları söyledi:

Devamını Oku

Tüketicilerin bankalara borcu artmaya devam ediyor !

Tüketici kredilerinin 830.1 milyon TL artışla 148 milyar 301.7 milyon TL`ye yükseldi. 10-17 Haziran haftasında, tüketicilerin kredi kartı borçları ise 164.6 milyon TL azalışla 47 milyar 143.9 milyon TL`ye indi. Anılan dönemde tüketicilerin bankalara olan toplam borcu 665.5 milyon TL artışla 194 milyar 445.5 milyon TL`ye ulaştı.

Devamını Oku

Akbank ve İş bankası da faiz artırım kervanına katıldı

İş Bankası İktisadi Araştırmalar Bölüm Müdürü İzlem Erdem, yaptığı açıklamada, açıklanan kararların çok da sürpriz olmadığını, son 5 yılda tüketici kredilerinin alt kırılımında görülen toplam değişime katkılarda bu yıl önemli değişiklik görüldüğünü, geçmiş yıllarda konut kredileri daha ağırlıklı katkıda bulunurken, bu sene ihtiyaç kredilerinin katkısının daha fazla arttığını söyledi.Erdem, 10 Haziran itibarıyla bakıldığında toplam içinde bu yıl ihtiyaç kredilerinin payının geçmiş yıllara göre hem yükseldiğine hem de artış hızında ilk sıraya yerleştiğine dikkati çekerek, toplam tüketici kredileri yüzde 15 artmışsa bunun 8,8 puan civarındaki katkısının ihtiyaç kredilerinden geldiğini, geçmişte bunun yüzde 7’lerde olduğunu belirtti.

Devamını Oku

BDDK ‘ nın son kararı bankaları hareket geçirdi, faturası dar gelirli vatandaşın canını fena yakacak !

Bankacılar, ihtiyaç kredisi kullanmış dar gelirli müşterilerini ilk taksit aksatmada ya icraya verecek ya da daha yüksek faizle yeni sözleşme yapacak. Önlemlerin yükü vatandaşa kalacak.Çıkan sonuç, ihtiyaç kredisi kullanan dar gelirli tüketiciler için tehlikenin kapıda olduğu yönünde. Yeni maliyetin tüketiciye yansıtılacağını belirten şube müdürlerinin önlemlerden çıkardığı sonuçlar ve önümüzdeki dönemde yapmayı planladıkları uygulamalar şöyle:

Devamını Oku

Ödüllü kredi kampanyalarına kızan BDDK çok sert tedbirler almaya başladı !

BDDK’nın, ihtiyaç kredilerindeki zorunlu karşılık oranlarını artırmasına yönelik düzenlemesinin altından, ‘kampanyalar’ çıktı.Cari açığı frenlemek için alınan önlemlerin etkilerini yakından takip eden BDDK, uyarılara rağmen bazı bankaların tüketici kredilerini artırmak için kampanyalar düzenlediği tespit etti.

Devamını Oku

Altın fiyatlarında tarihi zirve

İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 80,30 liraya yükselerek rekor kırdı.Altın dünkü rekor kapanışının ardından bugün de yükselişini sürdürüyor.

Devamını Oku

Yıllık maliyet oranı endeksi / Haziran ayı raporu

BDDK’nın karşılık oranlarını arttırması Nisan ve Mayıs’tan beri beklenen bir karardı. Hatta Mayıs ayı Finzoom endeksine bakacak olursak Merkez Bankası’nın ve BDDK’nın nasıl bir politika izleyeceği açıklanacak kredi kullandırım rakamlarına bağlı demiştik ve rakamların açıklanması (rakamların Merkez’in isteğinden yüksek çıkacağı belliydi) ile beraber faiz oranlarında yükselme başladı.Alınan bu karar ve düzenlemelerin ne kadar etkili olacağı konusunda şimdilik bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü bilindiği gibi Merkez Bankası ve BDDK’nın kredi pazarının bu denli genişlemesini önleme amacıyla almış olduğu önlemler ilk olarak 2010’un son çeyreğinde KKDF oranın artışı ile başlamıştı.

Devamını Oku

Kartlı ödeme sistemleri ortaasya’ya açılıyor !

Kart basımı, fatura ve ekstre kesim hizmetleri gibi birçok alanda bankalara hizmet veren yerli girişim Provus’un Genel Müdürü Tunç Daşar, “Teknoloji olarak Türkiye’nin güney ve doğusundaki ülkelerin 10-20 yıl ilerisindeyiz. Şu an Arnavutluk, Kosova, KKTC, İngiltere ve Romanya’da faaliyet gösteriyoruz. Ancak Dubai, Irak, Kazakistan ve Azerbaycan gibi Ortadoğu ve Türk cumhuriyetlerini bakir alanlar olarak görüyoruz. Bu ülkelere girmek için fırsat kovalıyoruz.” dedi. Avrupa’nın da ilerisinde altyapıya sahip olmalarına rağmen neden orada pazar genişletmeyi düşünmediği sorulan Daşar, bu ülkelere ilk giren olmadıkları için daha süratli gelişebilecekleri pazarlara yöneldiklerini kaydetti.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI
karşılıksız burs veren kurumlar