Mayıs 2011

World card’tan büyüme oranları !

Türkiye ‘ nin ilk kredi kartı Yapı Kredi Worldcard 20. yaşını kutluyor. World’un, kullanıcı sayısı 8 milyona, lisans bankaları ile 11 milyona ulaştı. Üye işyeri adedini 323 bine yükselten World, her yıl 500 milyonun üzerinde işlem yapıyor. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, son 10 yılda Türkiye’deki kart sektörünün gelişmiş pazarlarda en dikkat çekici büyümeyi gösterdiğini söyledi.

BDDK Başkanından ilginç ama dikkat çekici benzetme !

BDDK Başkanı Bilgin, bankacılık sisteminin sağlığının önemini ilginç bir benzetmeyle anlattı: “Muhabbet kuşunu severken çok dikkat etmelisiniz. Okşadığınızda çok hoşuna gider. Sıktığınız zaman elinizi gagalar, fazla sıktığınızda ölür.”

“Munzam karşılıkları artırma kararı öncesinde bize danışılsaydı bu çark daha kontrollü dönerdi” diyerek Merkez Bankası’na ikinci kez sitem eden Bilgin, sektörün çok fazla sıkılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Tevfik Bilgin sorulara şu yanıtları verdi:

Devamını Oku

Yıllardır karlılıkta birinciliği kaptırmayan Ziraat bankası bu yıl geriledi !

7 yıldır kâr şampiyonu olan Ziraat Bankası’nın 3 aylık kârı 573 milyon lirada kaldı. Ziraat, kâr liginde 4’üncü sıraya geriledi.Fren tedbirleri, son yedi yıldır kâr şampiyonu olan Türkiye Ziraat Bankası’nı ‘frenledi.’ Bankanın, yılın ilk çeyreğindeki kârı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 37 oranında düşerek 573.5 milyon lira oldu.

Devamını Oku

Haciz ve icradan kurtulan esnafın yüzü güldü, sırada kredi kartı mağdurları mı var ?

Esnaf sadece borçtan değil, ilk kez kötü sicil kayıtlarından da kurtulacak. İşini büyütmek isteyen esnafa yeni kredi de açılacak. Küresel ekonomik krizden olumsuz etkilenen 2 milyon esnafın bankalara olan kredi ve kredi kartı borcunun yeniden yapılandırılmasını öngören protokol 16 bankayla imzalandı. Anlaşmayı gören 3 banka daha esnafla protokol yapmak için sıraya girdi.

Devamını Oku

Dolar aniden yükselişe geçince Merkez bankası’ndan dolara müdahale geldi !

Merkez Bankası günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutarı, yarından itibaren 50 milyon dolardan 40 milyon dolara düşürdü.Merkez Bankasından yapılan açıklamada, bankanın dalgalı kur rejiminin temel ilkeleri ve işleyiş biçimiyle çelişmeyecek şekilde döviz rezerv seviyesini artırmak amacıyla döviz arzının döviz talebine kıyasla arttığı dönemlerde döviz alım ihaleleri düzenlediği hatırlatıldı.

Devamını Oku

Altın son 5 ayda % 15 değer kazandı !

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, yaptığı açıklamada, 2011 yılının 5 aylık döneminin altının ”altın yılı” olduğunu söyledi.
Altının önemli bir yatırım aracı olma özelliğini koruduğunu belirten Başman, yılbaşında gramı 69 lira olan 24 ayar külçe altının 27 Mayıs itibariyle fiyatının 79 liraya çıktığını bildirdi.

Devamını Oku

Faizden tatlı karları azalan bankalar artık hizmet ücretlerinden köşeyi dönecekler !

EFT ve havale ücretleri, hesap işletim ücreti ve kart aidatları tüketicilerin tepkisini çekerken bankacılar ücret ve komisyonlarda ısrarlı. Komisyon ve ücret almaya devam edeceklerini belirten Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bunların kârları içindeki payının yüzde 14 olduğunu, önümüzdeki dönemde artmasının sağlıklı olacağını söyledi. Özen, “Kaliteli kâr, ücret ve komisyondan gelen kâr, Hazine Bonosu’ndan gelen değil.” dedi. Web üzerinden yapılan işlemleri artırmak isteyen Garanti Bankası da 10 milyon dolar harcayarak internet şubesini yeniledi. Şubeden yapılabilecek bütün işlemleri internete taşıyan banka, yeni web sitesini dün yaptığı bir basın toplantısıyla duyurdu. Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, kendilerindeki tüm bankacılık işlemlerinin yüzde 55’inin internet üzerinden yapıldığını söyledi. İnternetin en çok para transferi, EFT ve havale için, ardından fatura ve kredi kartı ödemeleri için kullanıldığını belirten Erbil, internet şubesinin fiziki şubeye göre maliyeti 70 kat azalttığını vurguladı.

Devamını Oku

Kredi kartı çetesine rekor hapis cezası !

İzmir’de, iki yıl önce, yurt içinde kopyaladıkları kredi kartlarıyla yurt dışındaki bilgisayar korsanlarından satın aldıkları kredi kartı bilgilerini kullanarak alışveriş yaptıkları iddia edilen 16 sanıktan 14’ü bir ile 213 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

 

 

Powered by Calculate Your BMI
karşılıksız burs veren kurumlar