Nisan 2011

Sağ cepten al sol cebe koy ! Vatandaşın kredi kartı borcu azalırken kredi borçları hızla arttı

Tüketicilerin bankalara olan toplam borcu 15-22 Nisan haftasında 444.7 milyon TL artışla 182 milyar 986.6 milyon TL`ye yükseldi. Tüketici kredilerinin 981.4 milyon TL artışla 138.8 milyar TL`ye yükseldiği dönemde, tüketicilerin kredi kartı borçları ise 536.8 milyon TL azalışla 44 milyar 147 milyon TL`ye geriledi.Bankaların tüketici kredisi alacakları 15-22 Nisan haftasında 981.4 milyon TL artışla 138 milyar 839 milyon TL`ye yükseldi. Tüketicilerin kredi kartı borçları ise 536.8 milyon TL azalarak 44 milyar 146.6 milyon TL`ye geriledi. Böylece tüketicilerin bankalara olan toplam borcu anılan dönemde 444.7 milyon TL artışla 182 milyar 986.6 milyon TL`ye ulaştı.

Devamını Oku

Sony firmasının playstation kullanıcılarının kredi kartı bilgileri çalınmış olabilir, uyarıyı dikkate alın !

Japon Sony şirketi, PlayStation kullanıcılarını kredi kartı bilgilerinin çalınmış olabileceği konusunda uyardı.Şirket geçen haftaki korsan saldırısı yüzünden PlayStation şebekesini kapatmak zorunda kaldıklarını, 77 milyon kullanıcının hesabıyla bağlantının kesildiğini belirtti. Bazı hizmetlerin bir hafta içinde eski haline getirileceğini söyleyen uzmanlar, kesintinin boyutunun büyük olduğunu, şirkete maliyetinin milyarlarca doları bulabileceğini açıkladı. Merkezi New York’ta bulunan Güvenlik Uygulamaları şirketinin yetkilisi Josh Shaul, kesintinin son birkaç yıldır gördüklerinin en kötüsü olduğunu dile getirirken Sony, saldırganların kredi kartının arkasındaki 3 basamaklı güvenlik kodunu elde edemediğini belirtti.

Devamını Oku

Denizbank yurt dışı piyasalardan 300 milyon Euro seküritizasyon kredisi sağladı

DenizBank; WestLB koordinatörlüğünde EIB, EBRD, IFC ve DEG’den toplam 300 milyon euro tutarında, vadeleri 5 ile 12 yıl arasında değişen, seküritizasyon kredisi sağladı. DenizBank’ın aldığı kredi aynı zamanda 4 kalkınma bankasının ortak finanse ettiği ilk Türk bankası seküritizasyon işlemi olma özelliğini taşıyor. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, kredinin enerji ve tarım sektörüne kullandırılacağını söyledi.

Devamını Oku

Altın fiyatları 2011 sonunda 1600 doları aşacak !

Yakın tarihe kadar altın için dönüm noktası olarak 1500 dolar/ons fiyatı gösteriliyordu. Son birkaç haftadır bu düzey aşılmış durumda. Altın fiyatları şimdilerde 1500 ile 1510 dolar/ons arasında salınıyor.Altın fiyatlarındaki yükselişin altında birçok neden yatıyor. Her şeyden önce ne kadar toparlanma görüntüsü olsa da dünya ekonomisindeki belirsizlik sürüyor. Gelişmiş ülkelerde büyüme sınırlı, işsizlik halen yüksek, talep, verilen büyük bütçe açıklarına karşın düşük kalmaya devam ediyor. Mali sistemdeki gevşek politikaların yarattığı enflasyonist bekleyişler giderek artıyor.

Devamını Oku

Altın fiyatları tutulamıyor; son rekor fiyatı 1.533, 60 dolar !

Uluslararası piyasalarda yaklaşık bir hafta önce 1.500 doları aşan altın fiyatları, güçlü seyrini devam ettiriyor.Geçen yıl sonunda 1.421,40 dolar seviyelerinde bulunan altının ons fiyatı, geçen Mart ayını 1.432,07 dolardan kapatırken hafta içinde 1.493,03 dolara kadar geriledi.

Devamını Oku

Ziraat bankası tarımsal kredileri azaltmaya başladı

Haziran ayına kadar ek bütçe talebinde bulunamayacak olan Ziraat Bankası bu nedenle tarımsal kredilerde frene bastı. Yüksek kredi talebinde bulunanlar özel görüşmeye alınarak verilecek kredinin amacına uygun kullanılması sağlanıyor.Dünya gazetesinin haberine göre, özellikle sıfır faizli hayvancılık kredisine talebin çok yüksek olması nedeniyle Ziraat Bankası, kredi bütçesinin büyük bölümünü kullandı. Gelen kredi taleplerini karşılamak için yılın ikinci yarısında ek bütçe talebinde bulunmaya hazırlanıyor. Bankanın kredi taleplerinin önemli bölümünü beklemeye alması veya geri çevirmeye başlaması özellikle sulama yatırımı yapacakları olumsuz etkileyecek.

Devamını Oku

Kredilerde büyüme hızı yavaşlıyor

BDDK haftalık verilerine göre sektörün 2010 sonunda 535.3 milyar lira olan toplam kredileri 15 Nisan itibariyle yıllık bazda yüzde 35.7 arttı.Kredilerdeki artış, 8 Nisan haftasına kıyasla ise yüzde 1 olarak gerçekleşti. Mart ayında Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği agresif zorunlu karşılık artışının etkisi 15 Nisan’dan itibaren hissedilmeye başlanacağı için birçok analist, gelecek haftadan itibaren kredi hacmindeki artışın yavaşlamasını bekliyor.

Aman dikkat; kredi kartı ile pos tefeciliği can yakıyor !

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı’nın 2010 yılı raporunda, tefeciliğe ilişkin dikkat çekici bilgiler yer alıyor. Son dönemlerde bankalara borcunu ödeyemeyerek kara listeye girmiş olan insanlar, tefecilere giderek yüksek faizlerle borç para aldıkları, ancak sonucunda sahip oldukları tüm mal varlıklarını kaybettikleri ve tefecilik mağduru çok sayıda şahsın ise intihar girişiminde bulundukları ortaya çıktı.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI
karşılıksız burs veren kurumlar