Ocak 2011

MB bankasının munzam karşılık oranlarını yükseltmesi kredi faizlerini fazla artırmaz

Merkez Bankası’nın mevduat munzam karşılık oranlarını artırmasının ardından bazı bankalar konut, oto ve bireysel kredi faizlerini yükseltti.
Peki kredi faizlerindeki artış devam edecek mi ? Artış yüksek oranlı olur mu ? sorusuna İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray şöyle cevap verdi; “Bankalar kredi faizlerini artırma yolundalar. Faizde bazı ayarlamalara gidilecektir. Çünkü munzam artışı bir miktar maliyet yaratıyor. Mevduatın çoğu 1 ay-1 yıl arasında yoğunlaşmıştır. Bankalar 40 baz puanlık bir maliyet artışıyla karşı karşıya. Şu anda çok büyük bir artış olmaz. Nakit kredilerde açıklanan oran yüzde 1.5’tir ama aylık yüzde 0.70-80 uygulanır. Bu üç-beş baz puan artacaktır.

Devamını Oku

Bankalarda unutulan paralara devlet el koydu

İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, son 3 yılda bankalarda unutulup zaman aşımına uğrayarak kamulaştırılan para tutarının 73 milyon lirayı geçtiğini belirterek, hesap sahiplerini banka mevduatlarını takip etmeleri konusunda uyardı.

Yahya Arıkan, yaptığı yazılı açıklamada, sadece geçen yıl fona devredilen paranın 37 milyon lira olduğunu kaydederek, neredeyse her yıl Milli Piyango’nun yılbaşı ikramiyesi kadar tutarın bankalarda unutulduğunu ifade etti.

Devamını Oku

Taşıt kredilerine ikinci fren geliyor

Munzam karşılıklarla ilgili adım yeterli gelmezse taşıt kredilerindeki BSMV yükseltilecek.Merkez Bankası’nın son olarak aldığı TL’deki zorunlu karşılıkların artırılmasına ilişkin kararın, tüketim üzerindeki etkilerini markaja alan ekonomi yönetimi, tüketimde düşüş sağlanamazsa bu kez vergi silahını kullanacak. Bu çerçevede, taşıt ve tüketici kredilerinin vergilerinin artırılması öngörülüyor.

Devamını Oku

Dolar’ ın ateşi fırladı

Merkez Bankası’nın aldığı son kararların piyasalardaki olumsuz yansıması sürüyor.Merkez’in sürpriz faiz indirimi ve zorunlu karşılık artışının yarattığı şaşkınlık ve bir sonraki adıma dair belirsizlik özellikle yabancı satışlarını hızlandırdı.

Devamını Oku

Altın fiyatlarında hızlı düşüş

Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarında düşüş gözleniyor.Altın fiyatları 1332 dolarla 3 ayın en düşük düzeyini gördü. Altın fiyatlarında bu yıl yüzde 6’lık düşüş yaşandı.Sadece son beş işlem gününde altının kaybı 50 doları buldu. Birçok analist düşüşün süreceğini öngörüyor.

Devamını Oku

Üç banka tüm kredi çeşitlerinde faiz artırımına gitti

GARANTİ

İlk hamle Garanti’den geldi. Banka bu kapsamda konut, oto ve destek kredilerinde uyguladığı faiz oranlarını artırdı. Garanti Bankasından yapılan yazılı açıklamada, konut, oto ve destek kredilerine uygulanan faiz oranlarında aylık 4-5 baz puanlık artışa gidildiği bildirildi.

Açıklamada, Garanti’nin bu kapsamda konut kredilerinde 60 ay vade için uyguladığı tabela faiz oranını aylık yüzde 0,95’den 0,99’a çıkardığı, ayrıca oto ve destek kredilerinde uyguladığı kampanyaların faiz oranlarını da aynı seviyelerde artırdığı belirtildi.

Devamını Oku

Merkez bankasının son kararları tüm kredilerde faiz oranlarını yükseltti

Merkez Bankası’nın cari açığı azaltmak için attığı adımlar kredi faizlerine zam olarak yansıdı.Ama asıl fırtına bankaların hatırlı müşterilerine pazarlıkla verdiği kredilerde kopuyor. Tabela faizleri aylık bazda 0.05 puan artarken, tezgâhaltı kredi oranlarına 0.1-0.15 zamlar yapıldı. Mevduata verilen özel faizde ise şimdilik hareket yok.

Devamını Oku

Yeni bir faizsiz yatırım aracı piyasaya giriyor

Merkez Bankası’nın Uluslararası İslami Likidite Yönetim Kuruluşu’yla (IILM) imzaladığı anlaşma, başta katılım bankaları olmak üzere ilgili kuruluşlara yeni fırsatlar sunacak. Sisteme dâhil olmak isteyen banka, Merkez Bankası aracılığıyla IILM’den kira sertifikası benzeri menkul kıymet alacak.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI