Aralık 2010

Yatırım yapmak isteyenlere iki yeni fon

Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, finans piyasalarındaki gelişmeler ile düşük faiz ortamının, yatırımcıların ilgisini kontrollü risk alarak getiriye odaklanan fonlara çektiğini, bu çerçevede Yapı Kredi olarak müşterilere farklı yönetim stratejilerine sahip 2 yeni yatırım fonu sunduklarını bildirdi.

Devamını Oku

Altın fiyatları rekor kırmaya devam ediyor

Uluslararası ve yurtiçi piyasada altın rekorlarına devam ediyor.Güvenli liman olarak nitelendirilen altın, piyasalarda yükselişini sürdürürken, yeni rekorlara imza atıyor. Uluslararası piyasada altının onsu 1.431 dolara kadar çıkarken, yılbaşından bu yana yüzde 29 oranında artış kaydetti.Bugün uluslararası piyasalarda altının onsu 1.414 dolardan işlem görüyor.Altın Kapalıçarşı da rekor yükseliş gösterirdi. 24 ayar külçe altının satış fiyatı dün kapanışta 70,90 lira ile rekorunu yeniledi. Böylece külçe altında yaklaşık 1 yıllık dönemde yüzde 34’lere varan değer artışı yaşandı.

Devamını Oku

2010 yılının en değerli parası

Dünyada 2010’da ABD dolarına karşı en çok değer kazanan para birimi, Avustralya Doları oldu.33 para birimi arasında, Avustralya Doları, yüzde 13.1 değerlenerek ABD Doları karşısında en fazla güçlenen para oldu.Listenin ikinci sırasında, yüzde 12.3 yükselen Japon Yeni yer aldı. Yüzde 10.5’lik artışla Güney Afrika Randı üçüncü, yüzde 9.94 yükselen Malezya Ringiti dördüncü, yüzde 9.93 değer kazanan Kore Wonu ise beşinci oldu.

Devamını Oku

Şifresiz kredi kartları geliyor

İngiliz üniversitesi 30 dolarlık bir cihaz sayesinde kredi kartından şifre olmadan da alışveriş yapılabileceğini ortaya çıkardı. Bankalar araştırmayı gizlemeye kalktı.İngiltere’nin dünyaca ünlü eğitim kurumlarından Cambridge Üniversitesi, dünyada milyarlarca insanı çok yakından ilgilendiren bir araştırmaya imza attı. Üniversitenin doktora öğrencilerinden Omar Choudary kredi kartlarındaki çip ve pin uygulamalarındaki açıklar hakkındaki tezi sırasında geliştirdiği 30 dolarlak bir aparat sayesinde, bu kartlardan şifre gerektirmeden alışveriş yapılabileceğini ortaya çıkardı.

Devamını Oku

Telefon faturanızı geciktirdiyseniz kredi almanız zorlaşacak

Bankaların elindeki kara listeye elektrik, su, doğalgaz ve telefon borçlarıyla tefeciden alınan ödünç paralar da giriyor.
Borcundan dolayı elektriği ya da suyu kesilen, kira borcunu aksatanlara kredi muslukları kapanacak.Bankaların riskli müşteriler için oluşturduğu “kara liste” genişliyor. Bankalara kredi ya da kredi kartı için başvuran müşterilerin kredi geçmişlerinin yanı sıra, elektrik, su, doğalgaz ve telefon borçlarını zamanında ödeyip ödemediklerine de bakılacak. Kira borcunu düzenli ödemeyen, borcundan dolayı elektrik ya da suyu kesilen, tefeciden para alıp geri veremeyen kredi alamayacak.

Devamını Oku

Kredi kartı dolandırıcıları yakayı ele verdi

İstanbul`da kredi kartı dolandırıcılığı yaptığı iddia edilen biri kadın 8 kişi yakalandı.İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, “suç işlemek için örgüt kurma, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılmasıyla dolandırıcılık“ suçlarının önlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Kartal`da bir gruba yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Devamını Oku

Bankalar kredi ve kredi kartı alacaklarının peşine düştü

Bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com`un BDDK verileri ile derlediği analize göre takipteki bireysel kredi kartı ve tüketici kredileri borcu yaklaşık olarak 8 milyar TL seviyesinde. Hem tüketici kredisi hem de kredi kart kullanımının artmasıyla oransal olarak sorun azalmış görünse de, aslında halen çözüm bekleyen 8 milyar TL borç için bankalar takipte.

Devamını Oku

İş bankası takipteki kredilerini LBT varlık şirketine devr etti.

T. İş Bankası elinde bulunan sorunlu ve takipteki kredi portföyünü devr ett.T.İş Bankası, 41,93 mn TL’lik takipteki krediler portföyünü LBT Varlık Yönetim’e 6,49 mn TL bedelle devir etti.

Powered by Calculate Your BMI
karşılıksız burs veren kurumlar