Kasım 2010

Kredi alanlar yada almak isteyenlere önemli uyarı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketici kredisi ile ilgili yanıltıcı reklamları engellemek için alarma geçti.BDDK, bankaların, sundukları teklif, faiz oranının yanı sıra ödemeye ilişkin tüm detayları somut örneklerle açıklamasını istedi. Kredinin toplam maliyetinin ve tüketiciye yansıyacak ilgili tüm masrafların açıkça belirtilmesi gerektiği anımsatıldı.BDDK, gelen şikayetler doğrultusunda kredi kartı, konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi gibi ürünlerin pazarlamasında sektöre bir standart getirmek için denetimleri artırdı.

Devamını Oku

Finansbank ‘ a 800 milyon dolarlık sendikasyon kredisi

Müşterilerin dış ticaretinin finansmanında kullanılmak üzere temin edilen kredi, Finansbank’ın aldığı en yüksek montanlı sendikasyon kredisi olma özelliğini taşıyor.Sendikasyon kredisinin imza töreni, Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, Genel Müdürü Temel Güzeloğlu ve uluslararası bankaların temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.1 yıl vadeli olarak temin edilen kredi, dış ticaretin finansmanında kullanılacak. 333 milyon dolar ve 352 milyon avro olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisinin faiz ve komisyon toplam maliyeti Libor 1.30 olarak gerçekleşti.

Devamını Oku

Konutlarada sınıfına göre kredi ayarlaması geliyor

Artık konutlar beyaz eşyada olduğu gibi enerji verimliliğine göre sınıflandırılacak. Enerji tüketimi en az olan ev A sınıfı olarak adlandırılırken bu evlerin değeri diğerlerine göre daha yüksek olacak. A sınıfı evleri almak isteyenler için bankalar daha uygun kredi verecek.Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından hazırlanan ve evlerin enerji verimliliğine göre sınıflandırılmasını içeren Enerji Kimlik Belgesi hayata geçiriliyor.

Devamını Oku

Kosgeb kredilerinin ödemesi Garanti ‘ den

KOSGEB tarafından hazırlanan ve ilk başvuru gününde tüketilen 3 milyar liralık kredi destek paketi bankalar arasında önemli bir yarışa sahne oldu. Ancak ortaya çıkan sonuç sadece bir bankanın yüzünü güldürürken, pakete aracılık eden diğer 17 bankaya şok etkisi yarattı. Aylar öncesinden reklam ve altyapı olarak pakete hazırlık yapan bankaları şaşırtan Garanti Bankası oldu. Banka, tüm başvuruların yüzde 53.5’ini tek başına karşıladı. Geriye kalan bankalar ise yüzde 46.5’lik pastayı 17’ye bölmek zorunda kaldı. Kimsenin beklemediği açık ara fark sektörde tartışma konusu oldu.

Devamını Oku

KKDF artışının geriye dönük uygulamasından vazgeçilmeyecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bireysel tüketici kredilerinden alınan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintilerinin geriye dönük olarak uygulanmasından vazgeçilmeyeceğinin sinyalini verdi.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Maliye Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde Komisyon üyelerinin sorularını cevapladı. KKDF oranlarındaki artışın geriye dönük olarak uygulanmasına yönelik eleştiriler üzerine Bakan Şimşek, KKDF kesintilerindeki yüzde 15’lik artışın geriye dönük olarak uygulanmasından vazgeçilmeyeceğinin sinyalini verdi.

Devamını Oku

Döviz kurlarındaki harekelilik ne kadar devam edecek

Yine Kasım başında dolar karşısındaki 1.4280’lere kadar çıkan euronun düşüşü, dün 1.3280’lere kadar devam etti. 10 cent’lik bir hareket. Ciddi bir düşüş aslına bakılırsa. Bu düşüşün ardında malumunuz İrlanda ile yeniden alevlenen PIGS krizi var. Yunanistan ve İrlanda devrildi. “Domino etkisiyle” sırada Portekiz mi var? İspanya ya da sirayet eder mi? İspanya da “Biz Yunanistan’a ve İrlanda’ya benzemeyiz” demiş! “Biz başkayız, başkasına benzemeyiz” diyen herkes ardı ardına “devrildiğinden” olsa gerek, İspanya da “potaya girdi mi” endişeleri artınca euro da değer kaybetmeye mahkum oldu.

Devamını Oku

Adabank ‘ ın satış ihalesi iptal edildi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Adabank’ın satışında BankPozitif’in 42 milyon dolarla tek teklif sahibi olduğu ihaleyi iptal ederek, yeni bir ihaleye çıkma kararı aldı.Adabank’ın 90 milyon dolar muhammen bedelle Çarşamba günü gerçekleştirilen satış ihalesinde tek teklifi İsrailli Bank Hapoalim’in çoğunluk hissedarı olduğu BankPozitif vermiş, banka kapalı zarf usulü verdiği 40 milyon dolarlık teklifini 42 milyon dolara revize etmişti.

Devamını Oku

Kredi kartı borçlarının, borç affı yasasına dahil edilebilmesi için bankaların kararı bekleniyor

Hükümetin vergi ve prim borcunu yapılandıran yasa taslağına kart borcunun girmesi için son söz bankalarda.Finans kurumları milyonlarca kişiyi ilgilendiren öneriye onay verirse bu borçlar da taslağa dahil edilecek.Vergi ve prim alacaklarına ödeme kolaylığı getirilmesine ilişkin yasa tasarısına, bankalardan onay gelirse kredi kartları borçları da eklenecek. Ekonomi yönetimi bu konuda, topu bankalara attı. Bankalar “Biz de pakette yer almak istiyoruz” derlerse, geçtiğimiz yıl çıkarılan kredi kartları borçlarına yapılandırma getiren düzenlemenin süresi uzatılacak. Kredi kartları borçlarının yapılandırılmasının da pakete eklenmesi konusunda bankalarla görüşmeler devam ediyor.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI