Eylül 2010

Kredi kartı asgari tutarı yükseliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kredi kartı borcunda asgari ödeme sınırlarını yeniden düzenlemeye hazırlanıyor. Buna göre 10 bin liraya kadar limiti olan kredi kartlarında asgari ödeme sınırı, halen olduğu gibi yüzde 20 olacak; ancak 10 bin liranın üstüne iki kademe getirilecek. Harcamalarda, 10 bin liranın üstüne asgari ödeme sınırı yüzde 30, 20 bin liranın üstüne ise yüzde 40 olacak.

Devamını Oku

Vakıfbank BusinessCard ‘ tan benzine % 5 indirim

Vakıfbank ile Petrol Ofisi, bankadan plaka kredisi kullanan tüm ticari araç sahiplerinin Vakıfbank BusinessCard’ları ile anlaşmalı Petrol Ofisi istasyonlarında akaryakıt veya otogaz alımlarında yüzde 5 World puan kazanacakları bir işbirliği gerçekleştirdi.
Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, işbirliğine ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, işbirliğini süreli bir kampanya gibi görmediklerini, süresiz olarak değerlendirdiklerini ve daimi bir uygulama haline gelmesini istediklerini söyledi.

Devamını Oku

Altınları artık ATM ‘ den çekeceğiz

Altına artan talepten faydalanmak isteyen üreticiler faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

Altın ATM’lerini kuran Alman şirketi, ekonomik belirsizlikler sürecinde altına artan talepten faydalanmak için makineleri bu yıl ABD’ye getirmeyi planlıyor.

Gold to Go yaratıcısı Thomas Geissler, şirketin gelecek yıl birkaç yüz makine hazırlamayı hedeflediğini belirtti.

Türk bankaları tedirgin

Türkiye’de bankalar bir süredir tedirgin. “İran ile herhangi bir ticari faaliyete aracı olmamak için para transferlerine” yeşil ışık yakmıyor. ABD’den İstanbul’a kadar gelinerek yapılan telkinler oldukça etkili olmuş durumda. Başta ihracatçılar bu durumdan oldukça sıkışan bir iş grubu var. Bu noktada geçen hafta Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye’nin önde gelen bankalarının üst düzey yöneticileriyle buluştu. Bu görüşmenin ardından Çağlayan ile bu konuda ne gibi çalışmalar yaptığını konuştum. Önce bir rapordan bahsetti. ABD’deki bir üniversitenin hazırladığı bir rapor. Buna göre dünya mal ticaretinin yüzde 23’ü kara komşusu ülkeler arasında yapılıyor. Şöyle anlatıyor:

Devamını Oku

Borsada yabancı payı arttı

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre, 24 Eylül 2010 tarihinde yabancıların hisse adedi bakımından borsadaki payı yüzde 52,92 olurken, piyasa değeri açısından payı ise yüzde 67,72 olarak gerçekleşti.

Yabancılar, bu tarih itibariyle 15 milyar 998 milyon 613 bin 913 adet hisse ile toplam 105 milyar 517 milyon 768 bin 41 liralık hisseyi ellerinde bulundurdu.

Yabancıların 17 Eylül 2010 tarihinde İMKB’deki payı yüzde 67,30 seviyesindeydi.

İş bankası ‘ na 1.2 milyar dolarlık süper kredi

İş Bankası 325 milyon dolar ve 649 milyon Euro karşılığı olmak üzere toplamda yaklaşık 1.2 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisini 20 ülkeden 53 bankanın katılımıyla imzaladı.

Devamını Oku

Vatandaş bankaların aldığı yüksek komisyonlara neden kızıyor

Geçen hafta BDDK`nın 10`uncu yılı dolayısıyla konferans düzenlendi. Konferansın açılışı malum, kamuoyunda geniş yankı buldu. Çünkü hem Başbakan Yardımcısı Babacan hem de BDDK Başkanı Bilgin yüksek komisyon ücreti alan bankalara fırça çektikten sona yola gelmeyecek bankalara da ciddi gözdağı verdiler. Haliyle tüketicilerin böylesine iki koldan sahiplenilmesi kamuoyunda geniş yankı buldu. Yetmedi, ATO Başkanı Aygün, taksiye binip semt semt, banka banka dolaşıp komisyoncu bankaları afişe etti.

Devamını Oku

Kredili mevduat hesap faizi kredi kartından da beter

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, yıllık enflasyonun yüzde 5-8 düzeyine, mevduat faizinin yüzde 8-9’a düştüğü bir dönemde bankaların kredili mevduat hesaplarından yüzde 70’i aşan oranlarda faiz almasının hiçbir ekonomik mantığı olamayacağını ifade ederek, ”Kredili mevduat faizi, kredi kartı faizine bile rahmet okutuyor” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI