Ağustos 2010

Anadolu halkı sigortanın ne demek olduğunu öğreniyor

TOBB SAİK Yönetim Kurulu Üyesi Şuayip Şenel, Şemsiye Dergisi’ne yaptığı açıklamada Anadolu’daki müşterilerle büyük kentlerdeki müşteriler arasında farklılığın risk algısıyla doğrudan ilişkili olduğunu söyledi. Şenel; “Anadolu’dan kente göçün yoğunluklu yaşandıgı ülkemizde risk algıları da ortak. Farklılığı yaratan, sahip olup da kaybetme endişesini yaşadığınız şeyin değeri ve bu her müşteriye göre değişkenlik gösterir. Bu bazen eviniz, arabanız, iş yeriniz, bazen de hayatınız olur.

Devamını Oku

BES ‘ de vergi avantajı fark oluşturuyor

Allianz Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Ömür Şengün, Şemsiye Dergisi’ne sistemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şengün; “Emeklilik fonlarının diğer yatırım araçlarından en büyük farkı Bireysel Emeklilik Sistemi’nde tanımlanan vergi avantajlarıdır. Bireysel Emeklilik yatırım fonlarının getirileri her türlü vergiden muaftır buna karşılık benzer özellikteki başka bir fona yatırım yapılması halinde fonun getirileri üzerinden çeşitli oranlarda vergi kesintisi yapılmaktadır.

Devamını Oku

Bankalara şikayetler hızla arttı

Türkiye Bankalar Birliği, 14 Ağustos 2009-14 Ağustos 2010 döneminde yapılan şikayet başvurularının bir önceki döneme göre yüzde 52 artarak 2 bin 322`ye yükseldiğini açıkladı.Türkiye Bankalar Birliği(TBB) 14 Ağustos 2009-14 Ağustos 2010 döneminde yapılan şikayet başvurularının bir önceki döneme göre yüzde 52 artarak 2 bin 322`ye yükseldiğini açıkladı. Ayrıca TBB üyesi bankaların doğrudan kendilerine iletilen toplam 3 milyon 84 bin 751 şikayet başvurusunun yüzde 68`ini banka kartları ve kredi kartları şikayeleri oluşturdu.

Devamını Oku

Tüketici kredilerinin % 30 ‘ u tek başına İstanbul ‘ dan

Tüketici kredilerinin yüzde 30’unu kullanan İstanbul, Ankara ve İzmir’e bile büyük fark attı.Tüketici kredilerinde İstanbul’un ağırlığı hissedilirken konut ve otonun en hızlısı Muş oldu.Muş, hem taşıt hem de konut kredilerinin son bir yılda en hızlı arttığı il oldu. Konut ve taşıtta batık kredilerini en hızlı arttıran il ise Tunceli oldu. Aynı dönemde toplam tüketici kredilerinde en hızlı artış Hakkari’de yaşandı.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) FİNTÜRK verilerinden DÜNYA’nın yaptığı hesaplamaya göre toplam tüketici kredileri 6 aylık dönemde 108 milyar 414 milyon TL’ye yükselerek son bir yılda yüzde 26.7, yılbaşından bugüne kadar ise yüzde 16.3 artış kaydetti.

Devamını Oku

İş bankası ‘ ndan emekliye özel vadeli mevduat faizi

Emekli maaşını İş Bankası’ndan alanlar, vadeli hesap açtırmaları halinde özel faiz oranı avantajından yararlanabilecek.“Emekli Paketi” ile emeklilere, kartlarından üyelik aidatı kesilmemesi ve hesaplarından işletim masrafı alınmaması, ekstra hediye Maxipuan, İnternet ve Telefon Şubesinden masrafsız havale, indirimli ek hesap ve “Emekli Kredisi” gibi ayrıcalıklar sunan İş Bankası, bu ayrıcalıklara bir yenisini ekleyerek avantajlı faiz oranları ile vadeli mevduat hesabı açtırma imkânı da sağlamış olacak.

Devamını Oku

Bankalarda Sonbahar telaşı

Sonbahar ayları yaklaştıkça uluslararası piyasalardan kredi sağlamak için girişimlerini artırıyorlar.Bankalar, yüklü dış borç ödemelerinin yapılacağı sonbahar ayları yaklaştıkça uluslararası piyasalardan kredi sağlamak için girişimlerini artırıyorlar. Bu amaçla dün de Vakıfbank sendikasyon yetkisi verirken, Alternatifbank da uzun vadeli kredi almak üzere anlaşma imzaladı. Vakıfbank ‘ın dün Kamuyu Aydınlatma Platformu ‘nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, bankanın, yeni bir sendikasyon kredisi almak üzere West LB AG liderliğindeki bankalara yetki verdiği kaydedildi.

Devamını Oku

Türk bankacılık sektörünün ilk 6 aylık karı arttı

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) yayınladığı bankacılık sistemine ilişkin rapora göre, Haziran 2010 itibarıyla mevduat bankaları başlığı altındaki kamu sermayeli bankalar toplamda 3 milyar 486 milyon lira, özel sermayeli bankalar 6 milyar 909 milyon lira, yabancı sermayeli bankalar 932 milyon lira, Birleşik Fon Bankası 25 milyon lira net kar elde ederken, mevduat bankalarının toplam net karı 11 milyar 352 milyon lira seviyesinde gerçekleşti.

Devamını Oku

Kredi kartları, krediler, bankalar ve müşteriler

Bireysel ihtiyaç kredisi ve kredi kartı kullanımında, tüketiciler bankaların kendilerini zor durumda bıraktığını ve bazı haklarının ellerinden alındığına dair şikayette bulunuyor. Bu şikayetler sonucunda, bankalara karşı açılmış olan bir çok dava bulunmakta ayırca sonuçlanmış olan davaların bir kısmı bankaların aleyhine iken bazılarıda tüketicilerin aleyhine neticelendirilmiş ve gelecekteki davalara örnek teşkil edecek. Hal böyle iken Türkiye’de tüketicilerin en çok şikayet ettikleri kurumların başında bankalar geliyor. Bunun sebeplerinden biri bankaların kimi zaman takındıkları kanun tanımaz tavırlar iken kimi zamanda tüketicinin kullancağı ihtiyaç kredisi yada kredi kartı hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasıdır.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI