Mayıs 2010

Kart kullanımının ince noktaları

Türkiye`de son beş yılda artan ve gelişen tüketici mevzuatı ile bilgi

edinme, sağlık, sigortacılık, bankacılık,kredi kartları, internet bankacılığı, mortgage,enerji, ulaştırma ve iletişim, belediyecilikgibi sektörlerdeki hakları hakkındabilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Devamını Oku

World card kredi kartı piyasasının lideri

Yapı Kredi Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, kredi kartı sektörünün hızlı gelişimini 2009`da da sürdürdüğünü, Yapı Kredi World`ün liderliğini koruduğunu açıkladı.

Devamını Oku

Kredi kartından tek çekimlerde komisyon alınamaz

Sakarya Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Raportörü Hüseyin Çiçek, bazı mağazalar ve kuyumcuların kredi kartı tek çekimlerinden haksız yere komisyon ücreti aldıklarını söyledi. Çiçek, kredi kartı tek çekimlerinde komisyon ücreti ödeyen kişilerin Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmalarını istedi.

Devamını Oku

Kredi kartı kullanımı ekonomiye olumlu etki yapıyor

Kredi kartı kullanımının sanılanın aksine istihdamı arttırmasından enflasyonun düşürülmesine kadar birçok yararının olduğu ortaya çıktı. Gazi Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, kredi kartlarının kayıtdışı ekonomi ve kayıtdışı istihdamın azaltılmasında önemli rol oynadığı belirlendi. Ayrıca alışverişte kart kullanımının piyasada dolaşan para miktarını azalttığı için enflasyonu düşürücü etkisinin olduğu ifade edildi.

Devamını Oku

Bankalar bile kart bilgilerini çalıyormuş

Olay, BDDK’ya gelen şikayetler üzerine ortaya çıktı. Bankaların müşterilerine ait bilgiler, Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu’nda tutuluyor. Bankalar kredi başvurularında bu listelerden tüketiciler hakkında bilgi topluyor.

Son dönemde bankaların bu listeleri, müşteri çalmak için kullandıkları ortaya çıktı.

Devamını Oku

Kredi kartı faizlerini katladı

Tüketiciler, nakit için kredi kartı yerine bankaların kredili mevduat hesaplarına yüklenince faiz de fırladı.Kredili mevduat hesap faizi, kart faizini katlayarak yüzde 5.49’a çıkınca Merkez Bankası tüketicileri uyardı.Kredi kartı mağdurlarından sonra şimdi de bankaların müşterilerine açtığı kredili mevduat hesaplarında tehlike çanları çalmaya başladı.

Devamını Oku

BDDK`dan dolandırıcılık uyarısı

Bankacılık düzenleme denetleme kurumu, telefonla arayarak kredi kartı ve kişisel bilgileri isteyen kişilere karşı hassasiyet gösterilmesini, bilgi verilmemesini istedi.

Devamını oku

Avrupa kart pazarının 3. en büyüğü Türkiye

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, Avrupa`nın üçüncü büyük kart pazarı durumundaki Türkiye`de kredi kartlarının yıllık cirosunun 200 milyar dolar olduğunu söyledi. Türkiye`de kredi kartı kullanımı artarak devam ettiğini kaydeden Özinal, bu sene ciro bazında yüzde 10-15 civarında bir artışın olacağını bildirdi. Kredi kartı ödeme sistemlerinde Türkiye`nin iyi bir durumda olduğunu belirten Özinal, `Rakamsal olarak bakıldığı zaman Türkiye, Avrupa`nın üçüncü büyük kart pazarı konumunda bulunuyor. Bu son derece gurur verici.` dedi.

Devamını Oku

Powered by Calculate Your BMI